Chráněné dílny UNLOCKED - zřízení pracovních míst a kooperace s Úřadem práce ČR.
Pokud vás nyní nebo v budoucna napadne se o tuto problematiku zajímat, připravte se na křest ohněm. Váš bohulibý záměr vytvořit chráněnou dílnu, se bude potýkat s mnoha problémy a překážkami, které vám přijdou naprosto nelogické, zbytečné. Nenechte se tím odradit. Každá chráněná dílna, kterou se podaří vytvořit pracovní místa pro handicapované, je vítaným počinem. Poučte se proto z drahých chyb nás, kteří jsme si klestili cestu trnitými stezkami, než jsme se v celé problematice zorientovali.
Podívejte se na video, jak připravujeme chráněné dílny v Ostravě
Chráněná dílna je zlidovělý název, oficiálně se taková dílna nazývá chráněným pracovním místem. Případně také můžete narazit na pojem pracovní místa na chráněném trhu práce. Není jednoduché se v tom vyznat. A můžete se být jistí, že nejste sami, kdo potřebuje osvětu. Mnozí úředníci tápou v tom, jak mají v této agendě postupovat.
Úředníku je prý málo, nemají čas nad činností jednotlivých chráněných dílen příliš přemýšlet a vytratila se i lidskost, kdy si lidé mohli selským rozumem říci: „Ano, tohle mi dává smysl, tohle podpořím. “ Spíš se setkáte s „výzvou“ typu: „Toto máte špatně, máte pět dní nato, abyste to opravili.“, případně : „Vyrozumění o zamítnutí.“ A jiné šílenosti, které musíte vyřešit, protože vaši OZP lidé potřebují mzdy, vy potřebujete mzdy. I provoz takových dílen něco stojí.
Pojďte se podívat nato, jak připravit vaši činnost, podklady i záměry tak, abyste uspěli při vašich žádostech nejen v oblasti nárokových finančních, ale třeba také v oblasti nenárokových finančních zdrojů, o kterých rozhodují úředníci, posudkové komise, vedoucí různých odborů i náměstci u vás ve městě, či v kraji.
Máte v podstatě dvě možnosti, jak založit chráněnou dílnu.
a) Můžete zajistit prostory, vybavit je vším potřebným, připravit pracovní činnost pro vaše zaměstnance, udělat dobrý nábor, spustit provoz a vše zafinancovat z vlastních zdrojů. A to nejen v rámci přípravy, ale i následného provozu do doby, nežli vám stát (prostřednictvím Krajské pobočky Úřadu práce) začne vyplácet první nárokové příspěvky na mzdy pro vaše OZP zaměstnance.
b) Můžete však také zkusit vaše štěstí (rozumějte podat dobře opodstatněnou žádost) u Krajské pobočky úřadu práce, kde si můžete požádat o finanční zdroje na zřízení chráněného pracovního místa.
- Tato druhá varianta s sebou nese několik povinností, které musíte splnit. Podkladů, které musíte připravit. Kontrol, které musíte podstoupit. A vyrozumění o rozhodnutí, které musíte akceptovat, ať už dopadne jakkoliv.
Pro ty, kteří se rozhodnou otevřít / vytvořit chráněnou dílnu po tzv. vlastní ose, vzniká prozatimní volnost v tom, jak budou postupovat. Nemusíte vstupovat do kontaktu s úředníky. Ovšem nakonec se tomu stejně nevyhnete, protože je budete potřebovat.
Ti, kteří se rozhodnou otevřít / vytvořit chráněnou dílnu v kooperaci s úřadem práce a trochu peněz ušetřit, máme krátký návod, jak to udělat, aniž byste zbytečně šlápli desetkrát vedle. Pamatujte však, že se tím upíšete udržet pracovní místo, na které jste dostali příspěvek, alespoň tři roky. Jinak budete poměrnou část peněz muset vrátit.
1) Kontaktujte krajskou pobočku úřadu práce, pod níž spadá adresa (místo), ve kterém bude budoucí chráněná dílna provozována. Bude to paní nebo pán, jenž bude mít na starosti agendu zaměstnávání OZP.
2) Sjednejte si osobní konzultaci, protože dříve nebo později s úředníky budete muset vstoupit v kontakt, a proto je lepší, abyste si pozitivní vazby, založené na zcela formálním vztahu, začali tvořit co nejdříve. Po této schůzce budete mít lepší noty nato, jak věci následně realizovat, aniž byste se dostali do komplikací.
3) V situaci, kdy za sebou máte sběr prvních informací, dochází k postupné realizaci, kdy připravíte žádost o příspěvek na zřízení pracovního místa pro OZP. V takové žádosti, která se zpracovává online a formuláře najdete na stránkách úřadu práce www.uradprace.cz máte připravené otázky, na které odpovíte a přílohy, které přiložíte.
- například váš podnikatelský záměr, který doporučujeme s někým nejdříve zkonzultovat. A to s někým, kdo při podání takové žádosti BYL ÚSPĚŠNÝ. Třeba jako právě naše organizace.
- Budete také potřebovat prokazovat bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a české správě sociálního zabezpečení (ČSSZ)
- Budete potřebovat nájemní nebo podnájemní smlouvu, případně výpis z katastru (pokud je nemovitost vaše).
- Budete potřebovat potvrzení o zřízení a vedení bankovního účtu vaší organizace.
- A v neposlední řadě také budete potřebovat nacenění vybavení a strojů, které hodláte z případného příspěvku pořídit. Můžete využít internet a najít tam konkrétní typy třeba nábytku nebo strojů. Stejné pak musíte nakoupit, až dostanete peníze. Nemusí být o téhož dodavatele. Situace se může změnit.
4) Jestliže už máte pronajaté prostory, měly by být prázdné, přijde k vám na kontrolu úředník z úřadu práce a bude zjišťovat, jestli vaše žádost o příspěvek není zbytečná, protože už vybavení v dostatečné míře máte.
Pokud jste do této chvíle udělali všechno správně, s největší pravděpodobností budete mít brzy svou první chráněnou dílnu. Bez ohledu nato, jestli vám nakonec úřad poskytne příspěvek, o který jste žádali. To ještě ovšem stále NEJSTE chráněnou dílnou, respektive. nejste uznaným zaměstnavatelem na chráněném trhu práce.
Chráněná dílna aneb uznaný zaměstnavatel na chráněném trhu práce
Jak jsme již na začátku psali, pojem chráněná dílna je spíše lidový, nežli oficiální. Oficiální místo, kde pracují osoby se zdravotním postižením a to minimálně v poměru 50 % vůči všem zaměstnancům na hlavní pracovní poměr – se zaměstnavateli říká „Uznaný zaměstnavatel na chráněném trhu práce“.
Tímto zaměstnavatelem může být každý právnický subjekt, který splní zákonem stanovené podmínky v počtu zaměstnanců OZP. Už víte, že to musí být alespoň 50 %. Ovšem není to jen tak. Abyste se mohli stát uznaným zaměstnavatelem a získat nárokové příspěvky na mzdy svých OZP zaměstnanců, musíte uzavřít písemnou dohodu s krajskou pobočkou úřadu práce.
Takovou dohodu uzavřete, podle našich zkušeností, nejdříve dva měsíce po spuštění vašeho provozu a fungující činnosti. To v praxi znamená, že začínáte platit mzdy vašim OZP zaměstnancům od počátku z vlastní kapsy. Připravte si proto dostatečný finanční polštář, abyste tuto párty, která teprve začíná, ufinancovali. Uznaným zaměstnavatelem se stáváte okamžikem podpisu dohody s úřadem práce.
Od takového okamžiku se můžete teprve těšit na kvalitní byrokratickou masáž, která nás osobně stále vyšší desítky tisíc, než jsme dokázali vyladit vše tak, aby naši úředníci byli spokojení.
Co vše obnáší provozování chráněné dílny?
Každý kvartál se můžete těšit na podávání žádosti o nárokový příspěvek na mzdy vašich OZP zaměstnanců.
Úřad práce vám na každého zaměstnance OZP poskytne 75 % skutečně vynaložených nákladů (to znamená reálné náklady vás, jakožto zaměstnavatele) a to do maximální výše v roce 2025 – 15.700,- měsíčně. Také vám úřad práce poskytne paušální příspěvek 1.000,- na každého jednoho zaměstnance měsíčně.
Jestliže nemáte kvalitní mzdovou účetní, která zvládne agendu neziskového sektoru a zaměstnávání osob se zdravotním handicapem, kvalitně se všichni zapotíte.
A co vás čeká?
Tedy sumarizace odpracovaných hodin všech vašich OZP zaměstnanců, mnoho krásných tabulek a dokumentů, které musíte vyplnit, a které také najdete na stránkách www.uradprace.cz , případně vám je pošlou přímo vaši kontaktní úředníci, se kterými jste řešili přípravu a podání žádosti o příspěvek, nebo samotnou písemnou dohodu o uznání zaměstnavatele na chráněném trhu práce.
Pokud však všechny podklady zvládnete připravit, není žádná další překážka, která by zabránila tomu, abyste finanční zdroje nezískali. V této nárokové části nezáleží na tom, jaký úředník na úřadu sedí na židli, která o tom rozhoduje, protože se jedná o nárokovou část příspěvku. Pokud tedy splníte vše zákonem dané, rozhodnutí bude pozitivní.
Nejste si jistí, jestli to na poprvé sami zvládnete, no s vysokou mírou pravděpodobnosti tomu tak nebude a úřad vám bude posílat výzvy k doplnění nebo úpravě podkladů. No a tady už narážíme na téma, že bude důležité, jaký úředník nebo úřednice na dané židli sedí. Protože jeden úředník pošle jednu výzvu a pokud ani to nebude v pořádku, budete v problémech se získáním zdrojů včas. Druhý úředník může být vlídnější a pošle výzvu, pak zatelefonuje, pošle email, sejde se s vámi, aby vše dopadlo dobře. Nepodceňujte tedy vztahy s úředníky. Určitě je neohromíte čokoládou.
Jestli však potřebujete pomoci s touto agendou, klidně se na nás obraťte a my vám samozřejmě za úplatu poskytneme konzultace. Věřte, že to bude levnější varianta, než ta, která se odrazí na vaší peněžence a nervech, když to nezvládnete.
Ještě stále chcete otevírat chráněnou dílnu a zaměstnávat OZP? Jste držák, a proto půjdeme ještě o kousek dále. O ty OZP kolegy se někdo musí starat viďte? Ukázat jim, co mají dělat, být jim nápomocen s úkoly, které sami nezvládnou a podobně. Takovým lidem se říká tzv. „Provozní zaměstnanci“
Kdo je provozní zaměstnanec v chráněné dílně?
Je to váš zdravý kolegy, který má na starosti OZP zaměstnance. Na každých 5 OZP zaměstnanců by měl být 1 zdravý zaměstnanec, který na ně lidově řečeno „dohlíží“. Když má někdo takovou práci dělat, určitě ji nebude dělat zadarmo a potřebuje také mzdu, že ano? A tady přichází teprve ta správná zábava při žádosti o tzv. „navýšení příspěvku na zaměstnávání OZP“. No, ono není příspěvek jako příspěvek a tady se bavíme o typu NENÁROKOVÉHO příspěvku. A tady už se skutečně láme chléb na tom, kdo sedí na té proklaté židli na úřadu. A pokud jste mu nepadli do oka, máte zaděláno na pěkné komplikace.
Finanční zdroje, které můžete pro provozního zaměstnance v chráněné dílně získat se vypočítávají jako ROZDÍL mezi penězi, které v maximální výši můžete od úřadu získat na mzdu OZP zaměstnance a skutečně zaplacenými penězi, které vás takový OZP zaměstnanec stál v daném měsíci.
Pro jednoduchou představu, vám tady napíšeme krátký příklad:
Zapamatujte si jednu strašně důležitou věc, OZP zaměstnanci pracují nejlépe maximálně na zkrácené 4 hodinové úvazky a to za minimální mzdu. Jestliže je tedy v roce 2025 minimální mzda 20.800,- / měsíčně, tak OZP zaměstnanec na zkrácený úvazek vás na hrubé mzdě bude stát 10.400,- / měsíčně.
Co je výhoda, tak u OZP zaměstnanců neplatíte odvody na zdravotní pojištění. Platíte pouze odvod na sociální pojištění.
Řekněme tedy, že při hrubé mzdě 10.400,- vás se všemi odvody bude stát jeden OZP zaměstnanec cirka 11.500,- /měsíčně. Maximální možná částka v roce 2025, kterou můžete získat je 15.700,-. To znamená, že rozdíl činí 4.200,-/ měsíčně + ten již tisícikorunový paušál za každého OZP zaměstnance. Dohromady to tedy je 5.200,-/měsíčně na plat vašeho provozního zaměstnance z každého jednoho OZP.
Jestliže váš provozní zaměstnanec například bere 30.000,- / měsíčně, vás stojí každý měsíc se všemi odvody cirka 40.200,-. Jestliže nyní použijete jednoduchou matematiku, že k pokrytí mzdy vašeho provozního zaměstnance budete potřebovat 8 OZP zaměstnanců, tak jste vedle jak ta jedle. Proč?
Protože úředníci jsou z podstaty věci i vnitřních nařízení lakotní. To znamená, že na provozního zaměstnance dostanete procentuální část. A ta se odvíjí od toho, jaký je celkový poměr odpracovaných hodin OZP zaměstnanců a zdravých zaměstnanců za celý kvartál. Z toho vám vyskočí osypky, než to spočítáte, ale nakonec dostanete kouzelné číslo - tzv. koeficient, který je docela fuška vypočítat.
Abychom vás tím nezdržovali, napíšeme podstatnou informaci, že v roce 2025 bude maximální koeficient 0,80. To si vynásobte sta procenty a zjistíte, že vám úřad zaplatí maximálně 80 % skutečně vynaložených nákladů na provozního zaměstnance. Což se nejen že nestane, ale ony vám musí vyjít i ty součty zdrojů, které můžete využít z rozdílu mzdy a maximální možnou výši poskytnutého příspěvku. A to je teprve legrace.
Existují cesty, které využívají koumákové tak, aby si navýšili budget pro provozní zaměstnance na úkor OZP zaměstnanců. Když nad tím budete přemýšlet, možná na to přijdete. My se k těmto koumákům neřadíme, a proto vám k tomu noty nedáme.
Došli jste v celém procesu až sem? Určitě se těšíte na peníze, které vám přijdou na vaše zdravé lidi. Tak to POZOR. Abyste nebyli nemile překvapení, jako jsme byli několikrát my.
Pár základních překážek, které pokud zvládnete, můžete uspět na první šup. Pokud ne, bude to drahá škola. Jestliže dobře počítáte, tak za kvartál (o příspěvky na OZP a provozní zaměstnance se žádá kvartále a ZPĚTNĚ) vás takový provozní zaměstnanec vyjde na 120.000,- To nejsou peníze o které byste chtěli přijít.
Tady máte pár vějiček, které vás mohou ušetřit problémů:
a) Je váš statutární orgán (jednatel, předseda, aj…) zároveň provozní zaměstnanec v pracovním poměru? MÁTE PROBLÉM
b) Nemáte v pracovních smlouvách provozních zaměstnanců explicitně napsáno, že se jedná o provozního zaměstnance a explicitně popsánu činnost, které se věnuje? MÁTE PROBLÉM.
c) Nemáte v tabulkách (které jsou součástí žádosti o příspěvek na zaměstnávání OZP) uveden jasný popis pracovní činnosti a rozsah pracovní činnosti konkrétního provozního zaměstnance ve vztahu ke konkrétnímu OZP zaměstnanci? MÁTE PROBLÉM.
Je to jen pár záludností, které nás osobně stály nemalé peníze. Opakujeme, zvýšený příspěvek na mzdy provozních zaměstnanců NENÍ NÁROKOVÝ. A záleží významně na tom, jak připravíte podklady a jaký úředník na které židli sedí.
Nechcete přijít o peníze? Ozvěte se nám a my vám, samozřejmě za úplatu, poskytneme konzultace.
Přejeme hodně štěstí. Chráněné dílny mají své opodstatnění. Nejen sociální přesah. Pokud dokážete chráněné dílny a OZP zaměstnance patřičně využít (nepleťte si to se slovem ZNEUŽÍT), tak si dokážete významně snížit náklady. A pokud budete šikovní v komunikaci a přípravě podkladů, můžete se dostat i k projektům a dotacím pro chráněné dílny, které vám uhradí fixní, provozní i pořizovací náklady na rozvoj. Ale o tom třeba zase jindy v jiném článku.